:: Menu ::
Anasayfa
Projelerimiz
Faaliyetler
Arama
Linkler


=PROJELERİMİZ=
Bingöl'ün Tanıtımı Projesi
 
İş Güvenliği Projesi
 
Kaybolan Yerel Kültürü Araştırma Ve Tanıtma Projesi
 
Kültürümüzü Koruma ve Tanıtma Projesi
UZAK KÖY YOK EĞİTİM HER YERDE

Aile Ziyaretleri

Derneğimizin özellikle” Kız Çocuklarının Okula Devam Oranlarının Artırılması “ programı kapsamında yürütücülüğünü yaptığı “Herkes İçin Daha Uzun Süreli Eğitim” adlı projenin önemli faaliyetlerinden biri olan “Aile Ziyaretleri”  Nisan ayıdan itibaren devam etmekte olup değişik aralıklarla gerçekleştirilmektedir.

Köylerdeki ailelere yönelik yapılan ziyaretlerinin asıl amacı çocuğu okula gitmeyen aileleri ikna ederek çocukları okula kazandırmaktır. Şu ana kadar gerçekleştirilen aile ziyareti sayısı 81’dir. Yapılan her bir aile ziyaretinde bir saate yakın bir süre kalınıp aileler teker teker ikna edilmeye çalışılmıştır. Ziyaretlerde eğitimin önemi, başarı hikâyeleri, dinimizin okumaya verdiği önem, okuyan çocuklara yönelik devlet destekleri ve sağlanan imkânlar anlatılmaktadır.

Aile ziyaretleri Genç ve Solhan ilçelerindeki köyleri kapsamaktadır. Bu çerçevede Solhan ilçesinde ziyaret edilen köy sayısı 14, ziyaret edilen aile sayısı 52’dir. Genç ilçesinde ise 15 köy ve 29 aile ziyaret edilmiştir. Toplamda 107 öğrenciye ulaşılmış olup okula kazandırılan öğrenci sayısı 49, kazandırılamayan öğrenci sayısı 37 ve belirsiz olan toplam öğrenci sayısı 21’dir. Daha önce yapılan yerel destek arayışları toplantısına katılan iş adamları, kamu kurumu temsilcileri STÖ temsilcileri ve bireysel katılımcılardan bu öğrencilere rehberlik, mesleki yönlendirme ve hâmilik, sosyal çevre, süreli ve süreksiz maddi destek sağlama gibi taahhütler alınmıştır.  

Yapılan aile ziyaretlerinde bazen olumsuz durumlarla da karşılaşılmıştır. Bunlara köy koşullarının zorluğunu ilave edebiliriz. Kimi zaman biz yetişkinlerin bile dayanamadığı çetin yol koşullarından sonra vardığımız köylerdeki ailelerde toplumsal anlamda misafirperverlik üst düzeyde iken kendi çocukları söz konusu olduğunda aynı hassasiyet gösterilmemektedir. Aileler sanki kendi yaşadıkları zorlukların aynısını çocuklarına da yaşatmak istemektedir. 

Köydeki çocukların eğitimine devam etmeme sebepleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir: Köylerde eğitmenin olmaması, kimi yerlerdeki uzun taşıma mesafeleri, bazı yerlerin taşımalı eğitime uygun olmayışı; bazı ailelerin pansiyon koşullarını kız çocukları için uygun görmemesi, ailenin küçük yaştaki çocuğunu pansiyona göndermek istememesi ancak kendilerinin de köy dışında barınacak maddi imkânının olmaması, coğrafi yapının elverişli olmaması, güvenlik kaynaklı nedenler, kimi çocukların yaş itibariyle aile hasretine dayanamamaları ve sağlık problemleri olarak sıralanabilir.

Yapılan aile ziyaretleri sonucunda ailelerin çoğunun aslında çocuklarını okutmak istediği görülmektedir. Yapılacak küçük müdahalelerin, desteklerin, ziyaretlerin oldukça etkili olduğu görülmüştür. Toplum olarak, çocuklarımızın öğrenilmiş çaresizlikle yaşamalarına müsaade etmeden el ele vererek onları okula kazandırmalıyız.

Mahmut BUYANKARA
Yön.Kur.Başk

 
Aile Ziyaretleri Aile Ziyaretleri
Bu Haber 3105 Kişi Tarafından Okundu.
     ODAK GRUP ÇALIŞMASI
     UZAK KÖY YOK EĞİTİM HER YERDE
     İl Dışı Gezisi
     YEREL DESTEK ÇALIŞMALARI
     AİLE ZİYARETLERİ
 
::Yistod:: © Copyright 2006-2024- Alfa ile yapmıştır